TEADLASTE ARVAMUS: MILLIST MÕJU AVALDAB INIMESELE AKNAST AVANEV VAADE - Kalevi Panorama
 

TEADLASTE ARVAMUS: MILLIST MÕJU AVALDAB INIMESELE AKNAST AVANEV VAADE

28.11.2023

TEADLASTE ARVAMUS: MILLIST MÕJU AVALDAB INIMESELE AKNAST AVANEV VAADE

28.11.2023

Kes meist poleks kogenud seda tunnet, et on võimatu pöörata pilku aknast avanevalt kaunilt vaatelt, kui meie ees paistab justkui peopesal meri, mägine maastik või linnapanoraam? Aga kas olete kunagi päriselt mõelnud sellele, kuidas võib aknast avanev vaade mõjutada meie psüühilist ja – see tundub tõesti päris mõeldamatu – füüsilist seisundit? Teadlased on selle küsimuse kallal pead murdnud juba aastakümneid ja on teinud mõned üllatavad järeldused.

Esiteks, ehkki see mõte võib tunduda uskumatu, võib aknast avanev vaade tõepoolest mõjutada meie füüsilist enesetunnet. USA psühholoogid avastasid juba 1980ndatel, et need operatsioonijärgsed patsiendid, kelle palatitest avanes vaade rohelusele, vajasid vähem valuvaigisteid kui patsiendid, kes olid kaunist vaatest ilma jäänud. USAs ja Suurbritannias tehtud kahe sõltumatu uuringu tulemused näitasid, et akna taga laiuv kaunis maastik võib pikendada eakate eluiga: ühe uuringu kohaselt pikenes eluiga kahe aasta võrra, teise uuringu järgi lisandus 3–5 eluaastat.

Teiseks aitab kaunis vaade (eriti kui aknast paistavad loodusobjektid) lastel paremini õppida. Võiks ju arvata, et aknast paistev ülemäära rikkalik maastik hakkab laste tähelepanu pigem hajutama, kuid Saksa ja USA teadlaste järeldused kinnitavad vastupidist. Saksa spetsialistid suutsid tõestada, et algklasside õpilased, kellel on võimalik nautida aknast kaunist vaadet, on tunnis tähelepanelikumad ja õpivad meelsamini. Illinoisi ülikooli teadlased aga tegid eksperimendi käigus kindlaks, et kena vaade aknast parandab õpilaste keskendumisvõimet.

See mõju kehtib ka täiskasvanute puhul. Kanada ehitusuuringute instituudi töötajad analüüsisid 2001. aastal mitut uuringut ja jõudsid järeldusele, et aknast avanev ilus loodusvaade aitab parandada töövõimet, tekitab rahulolu tööga ja suurendab huvi oma tegevuse vastu. Sarnastele järeldustele tulid oma eksperimentide käigus ka Harvardi meditsiinikooli spetsialistid.

Kalevi Panorama elamukompleks võib õigusega uhkustada imeliste vaadetega, mis avanevad kõigi kolme korpuse akendest. Broneerige Kalevi Panorama külastus ja saate ise kogeda vanalinnale, merele ja sadamale avaneva paoraamvaate positiivset mõju (võib juhtuda, et selle eksperimendi tulemused pakuvad huvi Eesti teadlastele).

Error: Contact form not found.